Jak inwestować?

Czy warto ?

W dzisiejszych czasach nie zadajemy sobie pytania, czy warto inwestować w grunty rolne, tylko jaki zysk możemy z tego osiągnąć! Przez ostatnie kilkanaście lat ceny ziemi w Polsce systematycznie rosną i nic nie zapowiada tego, żeby ten trend miał się zmienić: (Rys 1 i Rys 2). Analitycy przewidują dalszy wzrost cen gruntów rolnych, ponieważ ziemia jest dobrem ograniczonym, którego nie da się "doprodukować", natomiast popyt ciągle się zwiększa, gdyż na ziemi przybywa mieszkańców: (Rys 3 i Rys 4). Następnym przesłaniem na wzrost cen gruntów w Polsce jest ich wartość w stosunku do pozostałych krajów UE. Według opinii specjalistów ceny te będą się powoli zrównywać z cenami w Europie: (Rys 5).

                                            

Ponadto od maja 2016 roku obywatele krajów UE i Szwajcarii mogą bez ograniczeń (tzn. bez uzyskiwania zgody MSW) kupować ziemię rolną w Polsce - zatem wzrasta zainteresowanie gruntami rolnymi. Główny Urząd Statystyczny (GUS) szacuje wzrost cen gruntów rolnych na ok. 20% w skali roku! Jak widać inwestycja w ziemię od wielu lat była opłacalna, a szczególnie jest to zauważalne w ostatnim okresie - po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Oczywiście taka inwestycja w grunty jest najbardziej stabilna i zyskowna w porównaniu z innymi aktywami inwestycyjnymi:

                                                                                                               

Ziemia rolna to inwestycja bezobsługowa generująca bliskie zeru koszt utrzymania. Wzrosty wartości ponad inflację pozwalają potraktować jej zakup, jako doskonałą lokatę środków na przyszłość, a możliwość przekształcenia może dać świetne stopy zwrotu (chociaż wymaga to zaangażowania ze strony inwestora).

Jeżeli ktoś ma jeszcze wątpliwości, czy inwestycja w ziemię jest opłacalna - wystarczy wpisać w google: "inwestycje w grunty rolne", czy "inwestycja w działki na mazurach" lub pokrewne tematy i uzyskać więcej informacji w tym temacie. Kilka przykładów z mediów odnośnie inwestowania w ziemię: FORBESBANKIER.PL,  ONET.BIZNES

Jak już stwierdziliśmy, że zakup działki na Mazurach to strzał w dziesiątkę, to teraz odpowiedź na pytanie: Jak inwestować w grunty rolne bez funduszy i zdolności kredytowej? Zapraszam do zapoznania się z programem oszczędnościowo-inwestycyjnym Agrofortis firmy Treeneo - dzięki któremu mamy możliwość zakupu działek rolnych na Mazurach bez udziału banku oraz bez dodatkowych kosztów. Może nasunąć się pytanie, dlaczego firma Treeneo nie sprzeda tych działek normalnie tylko wymyśla jakieś programy? Otóż Treeneo ma tych działek kilka tysięcy i niełatwo znaleźć tylu inwestorów gotowych włożyć ok 120000zł za działkę. Jednakże dzięki temu programowi wiele osób, które nawet nie myślały o inwestowaniu, są obecnie w posiadaniu kawałka Mazur!

Główna siedziba firmy Treeneo znajduje się w Olsztynie, natomiast jeden z oddziałów mieści się w Londynie, dlatego mamy dwie możliwości wpłacania składek: w złotówkach na konto polskie lub funtach szterlingach na konto angielskie.

Są cztery możliwości zakupu takich działek:

Opcje zakupu Opcja 1 Opcja 2 Opcja 3 Opcja 4
 Pierwsza wpłata  30%  15%  6000zł  £60 lub 300zł
 Rata miesięczna   £60 lub 300zł   £120 lub 600zł         500zł         £60 lub 300zł
 Akt własności  TAK  TAK  TAK  Umowa przedwstępna

 

Przy wpłacie 30% lub 15% wartości nieruchomości, są dodatkowo rabaty w wysokości odpowiednio 10% i 5%. Natomiast akt własności dla opcji 4 będzie dostępny, jeżeli suma wpłat osiągnie próg 30% wartości inwestycji, wcześniej podpisujemy umowę przedwstępną. Ilość rat zależy od wartości działki, a ta jest zależna od jej wielkości i ceny za metr kwadratowy. Generalnie ceny zawierają się w przedziale od 32zł/m2 do 55zł/m2. Minimalna powierzchnia działki to 3000 m2 - więcej o tym znajdziemy w dziale oferta. Zapraszam również do założenia próbnego konta na portalu Treeneo.

Dźwignia Finansowa:

Przy zakupie działek w programie Agrofortis możemy wykorzystać działanie dźwigni finansowej. Na czym to polega? Jest to narzędzie, dzięki któremu inwestor może dysponować dużo większym kapitałem niż w rzeczywistości posiada. W naszym przypadku gdy zdecydujemy się na zakup działki w programie Agrofortis - już przy minimalnej wpłacie (opcja 4) będzie dla nas pracował cały kapitał = wartość działki (czyli ok 120000 zł).

Przykład:

Wartość działki przy zakupie 120 000zł £25 000
Rata miesięczna 300zł £60
Wartość ziemi po roku przy wzroście cen gruntów o 10% 132 000zł £27 500
Zarobek przez rok 12 000zł £2 500
Wpłata przez rok 3 600zł £720
Różnica na + w ciągu roku!
8 400zł £1 780

Liczby robią wrażenie, do tego wg GUS średni wzrost cen ziemi w Polsce w ostatnich kilkudziesięciu latach wynosi około 20%, my przyjęliśmy bezpieczne 10%.

Dlaczego Mazury?

 1.  Jeszcze niskie ceny gruntów.
 2.  Przepiękne krajobrazy (Wielkie Jeziora Mazurskie - najpiękniejszy region w Europie, oraz wśród 14 najpiękniejszych miejsc na świecie).
 3.  Niska urbanizacja.
 4.  Znikome zanieczyszczenie.
 5.  Województwo Warmińsko-Mazurskie zajmuje miejsce nr 1 w Polsce pod względem wzrostu wartości gruntów rolnych. Od wejścia Polski do Unii wzrost ten jest na poziomie 604%!
 6. Plany rozwojowe na przyszłość - poniżej kilka najbliższych inwestycji.

 

                                            rys 1                rys 2

 

Nowa ustawa o obrocie ziemią rolną:

W związku z zakończonym okresem przejściowym w maju 2016r rząd wprowadził nową ustawę o obrocie gruntami rolnymi. Jak głoszą ustawodawcy, te nowe przepisy mają zapobiec manipulacyjnemu wykupowi ziemi oraz wykupowi ziem przez obcokrajowców. Przy okazji ograniczeń, ustawa ta wpływa na to, w jaki sposób Polacy mogą nabywać takie nieruchomości.
Co mówi ustawa: Żeby nabyć nieruchomość rolną, po pierwsze trzeba być rolnikiem, po drugie mieszkać w danej gminie od min 5 lat, oraz nie można nabyć większego areału niż 300 ha.
W praktyce wygląda to tak, że państwo na drodze zakupu gruntów rolnych postawiło instytucję: ANR (Agencja Nieruchomości Rolnej), która ma "stać na straży" funkcjonowania tej ustawy. Czyli cała sprzedaż musi się opierać o zgodę ANR, gdzie dyrektor takiej agencji ma bezpośrednio z ustawy wynikające narzędzia, które pozwolą mu skutecznie zablokować sprzedaż. Czyli jak będzie starał się nabyć działkę rolną obcokrajowiec, to w bardzo prosty sposób, zgodnie z literą obowiązującego prawa dyrektor ANR może odmówić takiej transakcji, bo nabywca np nie jest zameldowany w danej gminie. Jednocześnie dyrektor ANR ma pełnomocnictwo na wyrażenie zgody na zakup nieruchomości rolnej przez osobę, która nie spełnia warunków ustawowych. Dlatego każdy ma możliwość zakupu działki rolnej, wystarczy że wystąpi do dyrektora ANR z wnioskiem o kupno takiej nieruchomości. Następnie jeżeli uzyskujemy taką zgodę, przystępujemy do transakcji warunkowej, bo wtedy ANR ma jeszcze jedną możliwość zablokowania transakcji: prawo pierwokupu. Ale prawo to funkcjonuje w Polsce od lat i nie jest to nic nowego, jedynie wcześniej prawo to obowiązywało od 1ha, potem od 5ha a teraz od każdej działki rolnej. W praktyce ANR bardzo rzadko korzysta z tej opcji, ponieważ ma ograniczony budżet i w tej kwestii nic się nie zmieniło mimo nowej ustawy.
W Treeneo procedura wygląda tak, że zawieramy umowę przedwstępną i to wiąże się z wysłaniem wniosku do ANR, następnie czekamy na odpowiedź (do 30 dni). Jeżeli ANR odpowie tak, to wtedy zawieramy umowę notarialną warunkową, która też jest wysyłana do ANR, która może skorzystać z opcji pierwokupu. Te wszystkie wnioski oczywiście Treeneo wysyła za nas do ANR, więc nie musimy się o to martwić.

 

Cechy dobrej działki inwestycyjnej:

 • klasa bonitacyjna gruntu od IV do VI
 • bliska odległość do dużego miasta 20-30km (najlepiej wojewódzkiego)
 • łatwa dostępność do mediów (najważniejszy: prąd)
 • szybki dojazd do miasta (15-20 minut)
 • możliwość uzyskania warunków zabudowy
 • atrakcyjne położenie działki (walory przyrodnicze)

 

Oczywiście wszystkie z powyższych punktów spełniają działki dostępne w programie Agrofortis - teraz zapraszam do zapoznania się z ofertą.

 • Zysk

  Bezpieczna inwestycja w przyszłość Twoją i Twoich bliskich!

 • Bezpieczeństwo

  Podczas zawirowań na rynkach finansowych inwestycja w grunty to spokój i stabilizacja!

 • Prestiż

  Własny kawałek Mazur!

 • 1
 • 2
 • 3